Bezpečný návrat

Projekt Bezpečný návrat je dlouhodobým projektem ČALS, který pomáhá lidem, kteří jsou ohroženi blouděním. Do projektu jsou zapojeni nemocní a rodinní pečující, kteří poskytují základní údaje o nemocném a především telefonické kontakty na sebe a další členy rodiny.  

 

Proč "bezpečný návrat"?

Člověk s demencí velmi často ztrácí orientaci i na velmi známých místech. Stává se, že nedokáže nalézt cestu domů i z míst, která jsou v sousedství jeho domu, a kde se ještě minulý týden bezpečně procházel. Často se také stane, že při hledání cesty domů zabloudí nemocný na vzdálená místa, a když se mu někdo pokouší pomoci s návratem, nemůže si nemocný vzpomenout nejen, kde bydlí, ale ani jak se jmenuje. Tuto situaci může řešit kartička se jménem a adresou. Někdy ale není možné kartičku použít – nemocný si ji nevezme, když se chystá na procházku, anebo není z různých důvodů bezpečné vystavovat jméno a adresu nemocného, neboť nemocný je bezbranný a někdo by mohl tyto informace zneužít. Na tento problém reaguje program ČALS, který se nazývá Bezpečný návrat. Cílem programu je pomoci ztracenému člověku nalézt cestu domů. Jedná se o systém tzv. pasivního vyhledávání – bloudícího je nejprve nutné nalézt, a až pak je možné pomoci mu najít cestu domů.

 

Jak program funguje?

Účastník programu získá na základě vyplněné přihlášky tři náramky (vypadají jako náramky, které známe z hotelů), na nichž je uveden jedinečný kód a telefonní číslo na linku ČALS. Když se nositel náramku ztratí, jsme na základě kódu schopni nemocného identifikovat, podat informace o příbuzných a poskytnout jejich telefonní čísla, případně jim zavolat a informovat je, kde se jejich příbuzný právě nachází.  

 

Jak je možné se do programu zapojit?

Účast v programu je díky podpoře partnera programu bezplatná. Do programu zařazujeme každého zájemce, který vyplní přihlášku a pošle ji na naši adresu. Vzhledem k tomu, že jsou v databázi osobní údaje, je nutné, aby byla přihláška podepsána a zaslána poštou. Přihlášku je možné stáhnout zde (zde (dokument Adobe PDF), 258.8 KB), případně Vám přihlášku rádi zašleme poštou.