Často kladené otázky

Často kladené otázky

Rádi Vám zodpovíme otázky, na které budeme znát odpověď. Pro zaslání otázky prosím použijte formulář. Odpověď můžete očekávat během 10 dní.

Než svoji otázku odešlete, doporučujeme prohlédnout tuto stránku, zda se na ní Vaše otázka neobjevuje.

 

Otázky jsou rozděleny do těchto sekcí.

 

Alzheimerova choroba

Je Alzheimerova choroba dědičná?

Alzheimerova choroba není nakažlivá (tzn. nelze se jí nakazit od někoho jiného) a je zřídka kdy dědičná (tj. způsobená přijatými geny od rodičů dotyčného). Ve skutečnosti počet lidí, pro které se stala Alzheimerova choroba genetickou poruchou, je velmi nízká, dosahuje kolem 1 % případů. Členové takových rodin zdědí od jednoho ze svých rodičů část DNA (genetickou výbavu), která způsobí nemoc. Alzheimerova choroba se u nich rozvine obvykle mezi 35. a 60. rokem.

Pokud v minulosti některým členům Vaší rodiny byla diagnostikována Alzheimerova choroba, neznamená to nutně, že se též rozvine i u Vás. Většina případů Alzheimerovy nemoci není geneticky daná. Nicméně nemoc je častá ve vyšším věku; a proto není neobvyklé, aby jí trpěli dva a více členů rodiny starších 65 let.

Nejnovější studie v této oblasti poukazují na skutečnost, že vyšší pravděpodobnost vývoje Alzheimerovy choroby je u osob, jejichž matka trpěla tímto onemocněním.  

 

Často zapomínám, mám se bát Alzheimerovy choroby?

Zapomínání je jedním z prvních příznaků Alzheimerovy choroby, může ale ukazovat na nějaké jiné problémy se zdravím. Zapomínáte-li častěji než dřív, nebo Vám zapomínání začalo komplikovat život, je velmi rozumné věnovat mu pozornost a navštívit lékaře, který Vám případně doporučí návštěvu specialisty. Pokud z různých důvodů není tento postup úspěšný, můžete využít našeho projektu Dny paměti.

 

Kde hledat pomoc

Babička potřebuje 24hodinovou pomoc a my se o ni nemůžeme postarat. Můžete nám napsat, kde poskytují služby lidem s demencí?

Pravděpodobně hledáte zařízení, kde by Vaše babička mohla bydlet - tedy pobytové zařízení pro seniory. Domovy důchodců, jak jsme je znali před pár lety, se od roku 2007 (kdy vstoupil v platnost nový zákon o sociálních službách) změnily na domovy pro seniory a domovy se zvláštním režimem. Ačkoliv některé domovy pro seniory přijímají lidi s demencí a umějí jim pomoci, častěji tyto služby poskytují tzv. domovy se zvláštním režimem (ale pozor, ne každý domov se zvláštním režimem je určen právě pro lidi s demencí, někdy je určen například mentálně postiženým, alkoholikům anebo jiným skupinám).

Aktuálně existují dvě poměrně kompletní databáze těchto služeb, jednu provozuje ČALS jako Databázi služeb pro seniory - zahrnuje nejen sociální služby, ale také zdravotnické služby nebo služby na pomezí zdravotního a sociálního sektoru, druhá databáze zahrnuje pouze registrované sociální služby a spravuje ji MPSV - iregistr MPSV.