Deset příznaků stresu pečovatele a deset rad jak je zvládnout

10 příznaků stresu pečovatele

Přemíra stresu může být nebezpečná jak pro pečovatele, tak pro toho, o koho se pečovatel stará. Pokud prožíváte následující pocity častěji nebo pravidelně, mohly by později vést k větším zdravotním problémům. Naučte se rozpoznávat příznaky stresu. Budete-li se dostatečně starat sami o sebe, pak i Vaše péče o nemocného bude mnohem kvalitnější.

  1. Popření, že by diagnóza nemoci byla správná. „Já vím, že se maminka určitě uzdraví.“
  2. Rozzlobenost na nemocného i ostatní, že zatím neexistuje žádná účinná léčba a že lidé vůbec nechápou, o co jde. „Jestli se mě na to zeptá ještě jednou, tak začnu křičet!“
  3. Odloučení od přátel a nevěnování se oblíbeným činnostem. „Už je mi to úplně jedno, se sousedy už se nepotřebuji nikdy vidět.“
  4. Strach z toho, co přinese další den a jak to všechno dál zvládat. „Co až bude potřebovat víc péče, než mu já můžu dát?“
  5. Deprese zabraňující tomu, abyste to dále zvládali. „Já už dál nemůžu, nic nemá cenu.“
  6. Vyčerpání bránící Vám zvládat všechno potřebné. „Na to jsem už moc unavený/ á.“
  7. Nespavost způsobená tím, že máte pořád spoustu starostí. „Co když vyjde z domu, upadne a zraní se?“
  8. Vznětlivost vedoucí k náladovosti a nepříjemným odpovědím nebo reakcím. „Nechte mě být!“
  9. Neschopnost soustředit se způsobující potíže ve zvládání běžných činností. „Byl/a jsem tak zaneprázdněná, že jsem zapomněla na naše setkání.“
  10. Zdravotní potíže – a to fyzické i psychické. „Už si ani nevzpomínám, kdy jsem se naposledy cítil/a dobře.“

Pokud se u Vás některé z těchto příznaků stresu opakují, navštivte lékaře a také se zkuste řídit následujícími radami, jak zvládat stres.

10 kroků ke zvládnutí stresu

Pečovat o nemocného trpícího Alzheimerovou nemocí je velice náročné a stresující. Jsou ale způsoby, jak lze stres zvládnout a tím zůstat fyzicky i psychicky v pořádku.

  1. Zjistěte diagnózu co nejdříve. Příznaky Alzheimerovy nemoci se objevují postupně, a pokud není člověk fyzicky nemocný, pak se tyto příznaky zanedbávají anebo se přisuzují něčemu jinému. Pokud se Vám tedy zdá, že se u někoho kolem Vás tyto příznaky objevují, doporučte mu, ať navštíví lékaře. Některé z příznaků demence se dají léčit, a čím dříve nemoc odhalíte, tím víc času budete mít pro naplánování budoucnosti.
  2. Zjistěte si, kde Vám mohou pomoci. Vám i nemocnému pomůže, pokud si zjistíte, kde Vám mohou pomoci. Je-li v okolí místa, kde bydlíte, některá z poboček ČALS, respitní péče, domácí péče, stacionář a podobně, informujte se o jejich činnosti.
  3. Získejte o Alzheimerově nemoci i o roli pečovatele co nejvíce informací. S postupem nemoci je potřeba měnit i způsob péče o nemocného. Proto je dobré dozvědět se různé tipy a způsoby, které Vám pomohou péči co nejlépe zvládnout.
  4. Vyhledejte pomoc. Když se budete snažit zvládnout všechno sami, budete brzy velice vyčerpaní. Velkou podporou Vám může být pomoc vašich příbuzných a přátel. Stane-li se Váš stres už nezvladatelným, sami vyhledejte lékařskou pomoc. Jistě Vám také pomůže, obrátíte-li se na některé z kontaktních míst ČALS. Tam Vám poradí, kde hledat pomoc a pokud pořádají setkání tzv. svépomocné skupiny pečovatelů, pozvou Vás na ně.
  5. Starejte se o sebe. Velmi často se stává, že se pečovatelé natolik věnují nemocnému, že zapomínají sami na sebe a na svoje vlastní potřeby. Věnujte se i sami sobě. Dávejte pozor na správnou výživu, dostatek pohybu a dopřejte si oddych. Jistě Vám pomůže na chvíli si od péče odpočinout a udělat něco jen pro sebe. Využívejte služeb respitní péče, abyste si mohli dojít nakoupit, zajít do kina podívat se na film nebo si nerušeně popovídat s přáteli.
  6. Zvládejte svůj stres. Stres může způsobit fyzické problémy (rozmazané vidění, podrážděný žaludek, vysoký krevní tlak) a také změny v chování (vznětlivost, neschopnost soustředit se, malá chuť k jídlu nebo naopak přejídání). Všímejte si těchto a dalších příznaků. Relaxujte a promluvte si s lékařem.
  7. Přijímejte změny. Jak se mění člověk trpící Alzheimerovou chorobou, tak se mění i jeho potřeby. Časem už možná nebudete schopni se o něj sami dostatečně postarat. Proto si zjistěte, jaké jsou možnosti další péče a kde Vám mohou pomoci.
  8. Naplánujte vše, co se týká peněz a právních záležitostí. Sejděte se s právníkem a proberte vše, co se týká spravování peněz, závěti, budoucí lékařské péče, spravování majetku apod. Pokud vše naplánujete již teď, budete moci být později klidnější. Je-li to možné, plánujte vše i s nemocným a s ostatními rodinnými příslušníky.
  9. Uvažujte realisticky. Dokud nebude nalezen lék na Alzheimerovu chorobu, nebude možné zabránit progresi této nemoci. Vaše péče je pro nemocného velmi důležitá. Zajišťuje mu pohodlí, bezpečí, pohodu i potřebnou zdravotní péči. Uvědomte si, že ani Vy, ani nemocný člověk nemůžete ovlivnit to, co tato nemoc způsobuje. Jistě se budete trápit nad tím, co se odehrává, ale zaměřte se také na ty příjemné chvíle a užívejte si hezkých vzpomínek.
  10. Věřte si a neobviňujte se. Jste jenom člověk. Občas jistě ztratíte trpělivost nebo se nebudete schopni o nemocného dostatečně postarat. Pamatujte, že děláte, co můžete. Proto sami sobě věřte. Nemocný Vás moc potřebuje a Vy jste tu pro něj. Můžete být sami na sebe pyšní. Kdyby nemocný mohl, jistě by Vám poděkoval.

Dopis č. 36