20 otázek o demenci

Jaké jsou otázky, které si kladou lidé, do jejichž životů zasáhla demence? Na základě dvaceti let praxe jsme vytipovali dvacet nejčastějších otázek a připravili na ně odpovědi ve formě krátkých videí.

Zveřejněno: 17. prosince 2018 | Rubriky: Novinky ČALS, Tiskové zprávy, Jak lépe pečovat, Alzheimerova choroba v ČR

Více než dvě dekády řeší Česká alzheimerovská společnost (ČALS) způsob, jak mezi lidmi rozšířit povědomí o různých typech demence, která oproti rozšířené představě postihuje nejen seniory ale i poměrně mladé lidi a fatálně zasahuje do životů celých rodin. Obecnou znalost dostupných informací považujeme při narůstajícím počtu tohoto typu onemocnění za naprosto nezbytné. I proto vznikl nápad na vytvoření série krátkých videí pod společným názvem „20 otázek o demenci“. Díky lidem, kterých se nemoc bezprostředně dotýká, a jejich příběhům, mohly odbornice z ČALS srozumitelně vysvětlit, jak řešit různé potíže, které tuto diagnózu provázejí. Krátká videa jsou dostupná také na YouTube kanálu ČALS, tedy je možné je kdykoli pohodlně shlédnout. Kreativní návrh vznikl v agentuře BeefBrothers, grafické zpracování vyšlo tradičně z dílny Studia Najbrt a výrobu vedla Amálie Kovářová se svým týmem Production Pool.

K videím vznikl reklamní spot, který ve spolupráci se stejným týmem vytvořila česká herečka a zpěvačka Iva Pazderková.

„První nápad na dvacítku videí přišel loni, kdy jsme slavili 20 let existence. Jejich přípravě jsme tak mohli věnovat potřebný čas. Doufám, že naše odpovědi mohou přinést potřebné informace, podporu a útěchu všem, kdo ji aktuálně potřebují. I nadále jsme samozřejmě připraveni zodpovídat všechny dotazy také běžnou cestou,“ říká Martina Mátlová, ředitelka České alzheimerovské společnosti. A přidává nezbytné poděkování všem, bez nichž by se tento velice potřebný vzdělávací seriál vůbec nenarodil: „Rádi bychom poděkovali všem, kdo přispěli ke společnému dílu: Ivě Pazderkové, Aleně a Mihovi Kastelic, Elišce Kasinové, kolegyním Evě Jarolímové, Lucii Hájkové a Markétě Šplíchalové, Ondřejovi Drábkovi a BeefBrothers, Studiu Najbrt, Amálii Kovářové a Production Pool, Deco Loco a Rock Café. Ministerstvu zdravotnictví děkujeme za finanční podporu, kterou nám udělilo v rámci Programu podpory péče o duševní zdraví pro rok 2018.“